Referensskolor

Här presenteras ett urval av skolor runt om i Sverige som arbetar eller har arbetat aktivt med serier i undervisningen, och med utgångspunkt i något av det material som tillhandahålls genom Serieriundervisningen.se. Listan med referensskolor utökas löpande. För mer information kontakta jonas.lidheimer@egmont.se.

Augustenborgsskolan, Malmö

Beskrivning:
Skolan har flera års erfarenhet av att arbeta med serier i undervisningen och inom olika årskurser. Under 2013 deltog tre klasser i åk 3 i ett pilotprojekt för Egmonts skolsatsning Serier i Undervisningen och materialet Kalle Anka i skolan. Man har även arbetat med serieromanen The Walking Dead.
Kontakt:
Piroska Bakran, mediapedagog, piroska.bakran@malmo.se
Länkar:
serieriundervisningen.se
tv4play.se
sydsvenskan.se
lararnasnyheter.se

Bjurtjärn skola, Storfors

Beskrivning:
Har under 2013 bl.a. använt specialalbumet Kalle Anka & C:o – Kul med naturvetenskap! i sin NO-undervisning.
Kontakt:
Marion Jegefalk Björn, marion.bjorn@skolor.storfors.se

Centralskolan, Kristianstad

Beskrivning:
Kommer under 2014 att använda materialet Kalle Anka i skolan i en FBK-klass.
Kontakt:
Louise Pettersson, lärare, louise.pettersson@utb.kristianstad.se

Hjortsjöskolan, Vaggeryd

Beskrivning:
Använder sig under läsåret 2014 av materialet Kalle Anka i skolan i en storklass om 85 elever i årskurs 4. Eleverna har även arbetat med serieskapande och har deltagit i en workshop med en serietecknare.
Kontakt:
Emanuel Gustafsson, svensklärare, emanuel.gustafson@edu.vaggeryd.se
Länkar:
jonkopingsposten.se
varnamonyheter.se

Kyrkhedens skola, Ekshärad

Beskrivning: 
Har arbetat med läromaterialet Kalle Anka i skolan i årskurs 6. Eleverna har även arbetat med serieskapande och har deltagit i en workshop med en serietecknare.
Kontakt: 
Sarah Mårtensson Mode’n, lärare, sara.martensson@skolor.hagfors.se

Länkar: 
NWT.se
Värmlands Folkblad

Linnéans förskola, Huddinge

Beskrivning:
Har arbetat med Bamses specialtidningar som pedagogiskt inslag i förskoleundervisningen.
Kontakt:
Michael Green, lärare, michael.green@huddinge.se

Nyköpings friskola, Nyköping

Beskrivning: 
Har arbetat med med läromaterialet Kalle Anka i skolan i årskurs 4 och 5.
Kontakt: 
Caroline Öhman, lärare, caroline.ohman@pysslingen.se

Skatelövsskolan, Grimslöv

Beskrivning:
Arbetar under 2014 med materialet Kalle Anka i skolan i årskurs 4 och 5.
Kontakt:
Anton Wijk, lärare, anton.wijk@alvesta.se

Skönsmons skola, Sundsvall

Beskrivning: 
Har under hösten 2014 arbetat med det pedagogiska materialet ”Kalle Anka i skolan” i årskurs 6. Eleverna har även arbetat med serieskapande och har fått besök av serietecknaren Arild Midthun.
Kontakt: 
Maria Johansson, lärare, maria.johansson@skola.sundsvall.se
Länkar: 
http://www.skonsmonsskola.se

Snättringeskolan, Huddinge

Beskrivning: 
Har under hösten 2014 arbetat med det pedagogiska materialet ”Kalle Anka i skolan” i årskurs 5. Eleverna har även arbetat med serieskapande och har fått besök av serietecknaren Arild Midthun.
Kontakt: 
Cissi Söderlund, lärare, e-post cecilia.soderlund@huddinge.se 
Länkar: 
SvD.se

Sollerö skola, Mora

Beskrivning: 
Har under hösten 2014 arbetat med det pedagogiska materialet ”Kalle Anka i skolan” i årskurs 3, 4 och 5. Eleverna har även arbetat med serieskapande och har fått besök av serietecknaren Johan Unenge.
Kontakt: 
Catarina Johansson, lärare, e-post catarina.johansson@mora.se
Länkar: 
Dalademokraten.se